دریافت اطلاعات ...
 
باشگاه ایده پردازان کوشا
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

ايران در مسير پيشرفت حوزه ديجيتال و هوشمندسازي/ از ربات هاي انسان نما تا درب بازكن هاي موبايلي
 
به واسطه حمايت معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري از طرح هاي كلان ملي فناوري، حوزه ديجيتال و هوشمندسازي در كشور در مسير توسعه قرار گرفته است.

به گزارش گروه دانش و فناوري خبرگزاري آنا، به نقل از معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، رسوخ فناوري به زندگي انسان ها بدون شك تحولات گسترده اي را در تمامي عرصه هاي اجتماعي و اقتصادي بشريت به دنبال داشته و تاثير آن بر جوامع بشري به گونه اي بوده كه جهان امروز به سرعت در حال تبديل شدن به يك جامعه هوشمند است.

هدف اصلي از هوشمندسازي يك فرآيند يا يك مكان، رسيدن به يك نظم كلي است. در واقع با استفاده از سيستم هاي هوشمند مي توان به جايي رسيد كه با صرف كم ترين زمان و انرژي، بسياري از كار هاي روزمره را انجام داد.

بر همين اساس مركز طرح هاي كلان ملي فناوري اقدام به شناسايي و حمايت از طرح هاي فناورانه حوزه ديجيتال و هوشمندسازي در بخش هاي اصلي الكترونيك و ميكرو الكترونيك، رباتيك و مخابرات و شبكه كرده است.

فناوري الكترونيك و ميكرو الكترونيك علاوه بر اينكه، يك فناوري نوظهور محسوب مي شود، ‏‏‏‏‏‏‏ كاربردي و استراتژيك نيز است. پيشرفت هاي اين صنعت در قرن جديد با شتاب بيشتر از گذشته ادامه دارد و دستاورد هاي آن حتي از پيش بيني هاي خوشبينانه گذشته هم فراتر رفته است.

رباتيك نيز علم مطالعه فناوري مرتبط با طراحي ساخت و اصول كلي و كاربرد ربات ها است كه با هدف راحتي انسان و صرفه جويي در وقت به وجود آمده، به عبارت ديگر رباتيك علم و فناوري ماشين هاي قابل برنامه ريزي، با كاربرد هاي عمومي است.

ربات هايي كه امروزه بسيار در حال تكاملند، ربات هاي انسان نما هستند، آن ها قادرند اعمالي شبيه انسان را انجام دهند و حتي بعضي از آن ها همانند انسان داراي احساسات نيز هستند. به احتمال زياد رباتيك يكي از 10 صنعت برتر آينده باشد، كاربرد محصولات رباتيك از محدوده كارخانجات فراتر رفته و در حال ورود به كاربرد هاي روزمره نيز است.

از مجموع 12 طرح حمايت شده از زمان آغاز به كار مركز طرح هاي كلان ملي فناوري، 8 طرح در بازه زماني سال هاي 1392 تا 1400 مورد حمايت قرار گرفته اند كه بخش رباتيك و بخش الكترونيك و ميكرو الكترونيك هر كدام با تعداد 3 طرح، بيشترين تعداد طرح هاي مورد حمايت را به خود اختصاص داده اند.

اثربخشي ملي، منطقه اي و بين المللي، ايجاد هم افزايي و هماهنگي بين سازمان هاي دولتي و خصوصي براي انجام طرح هاي راهبردي و اقتدار آفرين و تجاري سازي تحقيقات كاربردي با سطوح فناوري بالا و كارآفريني فناورانه جزو ويژگي هاي طرح هاي كلان ملي فناوري محسوب مي شوند، اين طرح ها همچنين مي توانند راهگشايي براي ورود محصولات دانش بنيان و خلاق با كيفيت به بازار هاي داخلي و بين المللي نيز باشند.

ربات انسان نماي ملي نسل پنجم (سورنا 5) و مدارات مجتمع نوري با كاربرد PLC، splitter و MIOC برخي از جديدترين طرح هاي كلان ملي فناوري در حال اجرا در حوزه ديجيتال و هوشمندسازي محسوب مي شوند.

رله ملي ديجيتال و هوشمند و تستر آن، خط توليد درب بازكن موبايلي،  ربات انسان نماي ملي نسل چهارم (سورنا 4)، ربات انسان نماي كوچك، سامانه IMS (زيرسيستم چند رسان هاي مبتني بر IP) نيز برخي از طرح هاي خاتمه يافته از سال 1391 تا 1394 هستند.

انتهاي پيام/
منبع خبر:
آنا
   تاریخ: ۱۲:۰۹ - ۰۲/۰۸/۱۴۰۱   بازدید: ۴۰

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)
کد امنیتی: *