دریافت اطلاعات ...
 
باشگاه ایده پردازان کوشا
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱

دانش بنيان ها، عامل توسعه و بقا صنايع بزرگ / معدن، امروز يك مگاصنعت است
 
مجتبي حميديان روز گذشته در مراسم افتتاح بزرگترين پرديس صنايع معدني كشور كه در پارك علم و فناوري خراسان برگزار شد به سخنراني پرداخت و گفت: صنايع معدني و فولادي اهميت بالايي در مناسبات اقتصادي كشور دارد اما بهره گيري از دانش شركت هاي دانش بنيان در اين حوزه ها بسيار ناچيز است.او به وجود (...)
دانش بنيان ها، عامل توسعه و بقا صنايع بزرگ / معدن، امروز يك مگاصنعت است مديرعامل شركت سنگ آهن مركزي در مراسم افتتاح بزرگترين پرديس صنايع معدني كشور تاكيد كرد: دانش بنيان ها، عامل توسعه و بقا صنايع بزرگ / معدن، امروز يك مگاصنعت است مديرعامل شركت سنگ آهن مركزي با بيان اينكه امروزه عامل توسعه و بقا صنايع بزرگ تعامل و همراهي جدي با شركت هاي دانش بنيان است گفت: تا زماني كه بهره گيري از ظرفيت هاي دانشگاه و پارك هاي علم و فناوري مورد توجه قرار نگيرد افق روشني در اقتصاد و صنعت كشور نخواهيم داشت.

مجتبي حميديان روز گذشته در مراسم افتتاح بزرگترين پرديس صنايع معدني كشور كه در پارك علم و فناوري خراسان برگزار شد به سخنراني پرداخت و گفت: صنايع معدني و فولادي اهميت بالايي در مناسبات اقتصادي كشور دارد اما بهره گيري از دانش شركت هاي دانش بنيان در اين حوزه ها بسيار ناچيز است.
او به وجود فاصله بين دانشگاه و جريان نخبگان از صنايع فولادي ، معدني و پتروشيمي اشاره كرد و گفت: براي توسعه اكوسيستم فناوري در معادن لازم است كه دانشجويان از همان سال هاي نخست تحصيل وارد محيط هاي عملياتي شوند و مباحث علمي را به طور عملي فرابگيرند.
حميديان شركت سنگ آهن مركزي ايران را قديمي ترين شركت معدني در حوزه آهن كشور عنوان كرد و ادامه داد: در حال حاضر شركت سنگ آهن با حدود 70 ميليون تن باطله هاي معدني مواجه است كه طي 50 سال از معدن كاري حاصل شده و بايد با همكاري و تعامل بين دانشگاهيان و صنعتگران اين دخاير احيا شوند .
مشاور مديرعامل صندوق حمايت و بازنشستگي كاركنان فولاد ، همچنين به شناسايي يكي از معادن زيرزميني آهن در بلوك مركزي ايران اشاره كرد و گفت: اين معدن بالغ بر دو ميليارد تن ذخيره دارد كه از مجموع استخراجي كه از ابتدا تا امروز در كشور انجام شده بيشتر است اما ما هنوز به آن ورود جدي نداشته ايم چرا كه هنوز با همان روش هاي سنتي كار مي كنيم.
حميديان تاكيد كرد : تا زماني كه جريان ورود دانشگاهيان به شركت هاي صنعتي و معدني ريل گذاري درستي نداشته باشد اكوسيستم نوآوري و فناوري هم در كشور به درستي شكل نخواهد گرفت.
عضو هييت مديره فولاد سنگان اضافه كرد: همكاري با شركت هاي دانش بنيان اگرچه ريسك است و كمتر مديرعاملي حاضر به پذيرش اين ريسك مي شود اما وزارت علوم و صمت بايد موانع و مشكلات را در اين زمينه مرتفع كنند.
مديرعامل شركت سنگ آهن مركزي ايران خطاب به مسوولان حوزه فناوري به خصوص در حوزه معدن گفت: ما سالهاست در گروه هاي معدني از استحصال عناصر نادر خاكي صحبت مي كنيم و در حال پيگيري آن هستيم اما در اينجا زمان بسيار مهم است بنابراين براي حل مسئله، از پارك هاي علم و فناوري مي خواهيم كه در اين زمينه ورود كنند.
او تصريح كرد: همچنين استخراج معادن زيرزميني از ديگر مباحث مهمي است كه احتياج به ارائه و استفاده از فناوري دارد.
حميديان در ادامه به موضوع مگاصنعت اشاره كرد و گفت: امروز بار بخش زيادي از اقتصاد بر روي دوش معدن است. در حال حاضر معدن فقط فعاليت هاي معدني انجام نمي دهد. تامين آب ، تصفيه فاضلاب ، تامين برق ، اكتشاف گاز ، ارائه راهكار براي مسائل زيست محيطي و … همه بر عهده معدن است و اين موضوعات از معدن يك مگاصنعت ساخته است. اين حوزه هاي جانبي هم كه به وفور در آن تلفات سرمايه داريم نيازمند حضور پارك هاي علم و فناوري و دانشگاهيان است.
او در پايان خاطر نشان كرد: يكي از مشكلات جدي در كشور داشتن نگاه منطقه اي به منابع است كه مانع دستيابي به توسعه اقتصادي مي شود.اميدواريم در اين زمينه هم راهكار ارائه شود و استان ها نگاه كشوري به مسائل داشته باشند و نه صرفا منطقه اي كه موجب رشد نامتوازن مي شود و آسيب هايي را در طولاني مدت به همراه داشته است.
منبع خبر:
تجارت آوا
   تاریخ: ۱۶:۰۴ - ۰۳/۰۶/۱۴۰۱   بازدید: ۳۳

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)
کد امنیتی: *