دریافت اطلاعات ...
 
باشگاه ایده پردازان کوشا
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱

مهارت آموزي، نياز جامعه امروز است
 
رئيس دانشگاه جامع علمي كاربردي استان اصفهان با تاكيد براينكه مهارت آموزي نياز جامعه امروز است، گفت: كشورهاي توسعه يافته به موضوع مهارت آموزي توجه ويژه داشته اند و جوانان خود را به اين سلاح مجهز كرده اند.
مهارت آموزي، نياز جامعه امروز است بهزاد رضايي، امروز (سه شنبه، يكم شهريورماه) در نشست خبري در مركز آموزش مهد قرآن كريم و ولايت استان اصفهان، اظهار كرد: دانشگاه جامع علمي كاربردي در كنار دانشگاه فني و حرفه اي مشغول ارائه آموزه هاي مهارتي به دانشجويان علاقه مند به مهارت آموزي است.

وي با بيان اينكه در دانشگاه علمي كاربردي به دنبال تبليغ و كسب درآمد نيستيم، گفت: سعادت هر جامعه اي در گرو كسب مهارت هاي مورد نياز جامعه است كه توسعه كشور را در پي خواهد داشت. متاسفانه در سال هاي گذشته در آموزش رشته هاي مهارتي غفلت شده كه اين غفلت منتج به آسيب هاي بسياري در سطح جامعه شده است. كشورهاي توسعه يافته به موضوع مهارت آموزي توجه ويژه داشته اند و جوانان خود را به اين سلاح مجهز كرده اند.

رضايي، بزرگ ترين سرمايه هر كشور را سرمايه انساني معرفي كرد و افزود: جامعه بايد به سمت ارائه آموزه هاي مهارتي كه بيشترين بازدهي را دارند، سوق داده شود. در گذشته آموزش مهارت در خانواده ها به صورت انتقال دانش و به شيوه سينه به سينه در نسل هاي مختلف وجود داشت، اما اكنون در دهكده جهاني بايد كسب و كارها را بر اساس نيازهاي روز جامعه توسعه دهيم.

رئيس دانشگاه جامع علمي كاربردي استان اصفهان با تاكيد براينكه معرفي رشته هاي مهارتي بايد در دستور كار باشد، تصريح كرد: بر اساس آمار موجود، خوشبختانه تعداد افرادي كه پس از تحصيل در دانشگاه علمي كاربردي وارد بازار كار مي شوند، آمار خوبي است. درحال حاضر يكي از نيازهاي روز بازار، رشته هاي آي تي و بازاريابي است كه پذيرش دانشجو در اين رشته ها و در مراكز مختلف استان اصفهان انجام مي شود.

رضايي به تغيير نگرش جامعه به سمت يادگيري رشته هاي مهارتي اشاره كرد و افزود: در حال حاضر استقبال از رشته هاي مهارتي بيشتر شده و بر اساس آمار حدود 50 درصد از دانش آموزان براي تحصيل، هنرستان هاي فني وحرفه اي و كارودانش را انتخاب مي كنند و تنها حدود 6 درصد به سمت رشته رياضي مي روند. همچنين بر اساس آمار، تعداد 23 هزار نفر از هنرستان هاي كار و دانش و فني و حرفه اي در اصفهان فارغ التحصيل مي شوند كه البته حدود پنج يا شش هزار نفر جذب دانشگاه هاي علمي كاربردي مي شوند.

وي با تأكيد براينكه دانشگاه جامع علمي كاربردي بايد بتواند فعاليت هاي خود را در سطح جامعه به خوبي معرفي كند، خاطرنشان كرد: از سويي رسانه ها بايد با فرهنگ سازي، توجه خانواده ها را به سمت تحصيل در رشته هاي مهارتي افزايش دهند. در حال حاضر انتظار داريم از طريق تفاهم نامه با آموزش و پرورش، دوره هايي براي آشنايي با نظام هاي مهارتي داشته باشيم.

رئيس دانشگاه جامع علمي كاربردي استان اصفهان تاكيد كرد: يادمان نرود رشته هاي مهارتي را براي چه دنبال مي كنيم؛ رشته هاي مهارتي بايد در كنار محيط كار آموزش داده شوند. در كشور صنعتي و موفقي مانند آلمان، 70 درصد افراد پس از ديپلم به كالج ها و مدارس مهارت آموزي و 20 تا 30 درصد به سمت دانشگاه مي روند كه اين روند در كشور ما برعكس است و نياز به اصلاح دارد.

به گزارش ايسنا، رضايي بابيان اينكه درحال حاضر تعداد 11 هزار و 200 دانشجو در 22 مركز استان اصفهان مشغول به تحصيل هستند، گفت: براي سال تحصيلي جديد ظرفيت بيش از 20 هزار دانشجو فراهم است.

عباس تاتاري، نماينده شوراي تعامل دانشگاه علمي كاربردي نيز با بيان اينكه قرار بود در برنامه ششم توسعه، 30 درصد آموزش ها مهارتي باشد، اظهار كرد: متاسفانه 13 درصد آن محقق شده است. اين عدم تحقق، به دليل ناآگاهي و همخوان نبودن آموزش ها با نياز صنعت است.
عبدالرضا طياري، رئيس مركز علمي كاربردي خانه كارگر اصفهان نيز با بيان اينكه در گذشته مهارت بيشتر از علم بود، اظهار كرد: درحال حاضر دانش بدون توجه به مهارت آموزش داده مي شود كه موجب فاصله ما با كشورهايي كه اين دو را در كنار هم داشتند، شده است. مهارت در كنار دانش لازمه جامعه جديد است و اكنون بايد بپذيريم كه راهي جز اين نيست و اين دو بايد در كنار هم باشند.

ابراهيم يزدي، رئيس مركز علمي كاربردي مهد قرآن كريم و ولايت با بيان اينكه اين موسسه عام المنفعه در راستاي برطرف كردن نيازهاي قرآني جامعه شكل گرفته است كه در 9 رشته شامل 6 رشته كارداني و 3 رشته كارشناسي دانشجو مي پذيرد. در اين مركز رشته ها بر اساس نياز جامعه قرآن تعريف شده است. به زودي نيز مركز نوآوري قرآن راه اندازي مي شود.

انتهاي پيام
منبع خبر:
ايسنا
   تاریخ: ۱۴:۳۹ - ۰۱/۰۶/۱۴۰۱   بازدید: ۳۴

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)
کد امنیتی: *