دریافت اطلاعات ...
 
باشگاه ایده پردازان کوشا
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲

نابودي چند دقيقه اي ويروس كرونا در اتاق با فيلتر نانو لوله هاي كربني
 
تهران- ايرنا- محققان دانشگاه كمبريج در انگليس يك فيلتر حاوي نانو لوله هاي كربني براي زدايش ويروس كرونا ساختند كه پس از تجاري سازي آن توسط يكي از شركت هاي وابسته به اين دانشگاه مي توان از آن براي تصفيه هواي فضاهاي آلوده به ويروس در محيط هاي عمومي استفاده كرد.
نابودي چند دقيقه اي ويروس كرونا در اتاق با فيلتر نانو لوله هاي كربني تهران- ايرنا- محققان دانشگاه كمبريج در انگليس يك فيلتر حاوي نانو لوله هاي كربني براي زدايش ويروس كرونا ساختند كه پس از تجاري سازي آن توسط يكي از شركت هاي وابسته به اين دانشگاه مي توان از آن براي تصفيه هواي فضاهاي آلوده به ويروس در محيط هاي عمومي استفاده كرد.

به گزارش روز شنبه گروه علم و آموزش ايرنا از ستاد ويژه توسعه فناوري نانو، دانشمندان و مهندسان دانشگاه كمبريج يك نانو ماده جديد به منظور ساخت فيلتر هوا ارايه كردند، فيلترهاي مبتني بر كربن با قابليت جذب و از بين بردن ويروس هاي مختلف از جمله ويروس كروناي حيواني از بستگان نزديك SARS-CoV-2 – ويروسي كه باعث بيماري كروناي انساني مي شود.

نمونه اوليه كه توسط يك تيم چند رشته اي از محققان از گروه بوئيس در دپارتمان مهندسي و با همكاراني از دپارتمان علم مواد و متالورژي و دپارتمان آسيب شناسي كار و آزمايشاين دانشگاه شده است، مجهز به نانولوله كربني رساناي الكتريكي است. غشاهاي اين سامانه فيلتراسيون رساناي جديد، فرآيند فيلتراسيون و ضدعفوني همزمان ويروس را توسط فلاش هاي حرارتي انجام مي دهد كه اين كار از طريق گرمايش تا دماي بالاي 100 درجه سانتيگراد امكان پذير مي شود و ويروس ها از جمله بتاكرونا ويروس را در چند ثانيه غيرفعال مي كند.

محققان مي گويند: اين فيلتر چند منظوره به ويژه در مبارزه با گسترش ويروس كرونا از طريق هوا در محيط هاي محدود مانند آمبولانس، بيمارستان ها، مراكز تفريحي و آموزشي مفيد است.

نتايج اين پروژه از جمله يافته هاي به دست آمده در طول آزمايش هاي عفونت زايي ويروس با پشتيباني مدل سازي نظري، در مجله Carbon منتشر شده است.

اين فيلتر به طور موثر قطرات مايع تنفسي حامل بسياري از ويروس ها، از جمله كروناويروس ها را كه از طريق سرفه، صحبت كردن و تنفس توليد مي شوند و ساعت ها در هوا معلق مي مانند، جذب مي كند، اين ذرات تنفسي هستند كه به نرخ بالاي عفونت در فضاهاي بسته و شلوغ كمك مي كنند.

نانولوله كربني نوآورانه اي كه در اين پروژه استفاده شده، توسط فرايند منحصر به فردي در دانشگاه اختراع و توليد شده است، ليرون ايسمن دانشجوي دكتري گفت: بر اساس دانش به دست آمده از اين پروژه (در نتيجه كمك مالي بنياد نوآوري بريتانيا)، چندين نمونه اوليه توسعه يافته است كه توانايي فيلتراسيون را براي دستيابي به تصفيه هواي 99 درصد هواي يك اتاق كوچك در عرض 10 تا 20 دقيقه را نشان مي دهد.

چندين پروژه همكاري صنعتي با شركت هاي پيشرو در تصفيه هوا آغاز شده است تا اين محصول داراي نانولوله كربني را در برنامه هاي كاربردي پيشرفته براي كمك به مبارزه با كرونا و ساير پاتوژن هاي موجود در هوا معرفي كنند، براي پاسخگويي به نيازهاي بازار، فرآيند منحصر به فرد اين گروه تحقيقاتي به صورت تجاري توسط شركت كيوفلو (Q-Flo Limited)، دانشگاه كمبريج توسعه يافته است تا در ابتدا بيش از 100 هزار متر مربع در سال غشا توليد كند.

برچسب ها
- ويروس كرونا
- فناوري نانو
- نانو لوله هاي كربني
پروندهٔ خبري
- هراس جهاني از ويروس كرونا
منبع خبر:
ایرنا
   تاریخ: ۱۰:۱۶ - ۲۲/۰۸/۱۴۰۰   بازدید: ۱۴۹

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)
کد امنیتی: *